Jak wypoczywać to bezpiecznie

Nadeszło lato, a wraz z nim słoneczna pogoda, weekendowe wypady nad wodę, urlop na łonie natury i wolne od szkoły. Czas podładować swoje osobiste baterie. Pamiętajmy jednak, żeby robić to z głową.

Dobry wypoczynek to bezpieczny wypoczynek. Żeby letnie dni przyniosły nam więcej korzyści niż nieprzyjemności przypominamy garść porad, które mogą się przydać podczas wypoczynku w plenerze.

Bądźmy rozważni nad wodą

Odpoczywając nad wodą zawsze przyjrzyjmy się miejscom naszego wypoczynku i oceńmy zagrożenia. Czasami zdarza się, że nad jeziorami czy rzekami biegną przewody linii elektroenergetycznych. Wiszą one wprawdzie na odpowiedniej, określonej przepisami wysokości, ale żeglując lub wędkując powinniśmy na nie zwrócić uwagę. Zahaczenie masztem żaglówki, wędziskiem czy żyłką wędki o takie przewody nieraz bywało przyczyną śmierci przez porażenie wielu osób. Nie zapominajmy również o tym, że odległość przewodów linii energetycznych od lustra wody może się zmieniać w zależności od panujących warunków atmosferycznych.

Urządzenia elektroenergetyczne to nie park rozrywki

Pamiętajmy o tym, że zarówno słupy energetyczne jak i stacje transformatorowe to nie są urządzenia w parku rozrywki. W tych obiektach płynie prąd o wysokim napięciu. Zabawa w ich pobliżu grozi niebezpieczeństwem. Nie trzeba wspiąć się na słup i dotknąć przewodów, aby poraził prąd. Wystarczy znaleźć się w działaniu pola elektromagnetycznego, które może porazić.

Zerwana linia to zagrożenie

Szukając miejsc na biwak wybierajmy te bezpieczne. Unikajmy terenów w bezpośrednim sąsiedztwie linii elektroenergetycznych. Burze i wichury są stałym elementem letniej aury. Zerwane przez wiatr lub przez przewrócone drzewo przewody stanowią duże zagrożenie porażenia prądem. Sytuacja staje się jeszcze groźniejsza, gdy spadną one na samochód, przyczepę kempingową czy namiot. Do zerwanej, leżącej na ziemi linii nie wolno się zbliżać. Jeżeli przewody są pod napięciem, to wokół tworzy się pole elektromagnetyczne, które może porazić. Gdy ziemia jest mokra, pole będzie większe. Gdy zobaczymy leżącą na ziemi zerwaną linię lub gdy przewody spadną na samochód, przyczepę lub namiot, dzwońmy po pogotowie energetyczne pod numer 991.

Cieszmy się wypoczynkiem, energią i zdrowiem

Energia elektryczna ułatwia nam życie i daje dużo korzyści. Pamiętajmy, żeby korzystać z niej odpowiedzialnie i z rozwagą, a z letniego wypoczynku wrócimy z osobistymi bateriami naładowanymi do pełna.