Kradzież prądu - niebezpieczny proceder

Kradzież prądu bardzo często skutkuje uszkodzeniem instalacji elektrycznej w budynku, a nieprawidłowe podłączenia zagrażają bezpieczeństwu nie tylko osób bezprawnie pobierających energię, ale również postronnych. Takie prowizorki mogą być przyczyną pożaru i stwarzają ryzyko zagrożenia porażenia prądem. Dlatego zawsze zgłaszajmy podejrzenie takiego wykroczenia.

Nielegalny Pobór Energii Elektrycznej to:

  • pobieranie energii elektrycznej bez zawarcia Umowy,
  • pobieranie energii elektrycznej z całkowitym lub częściowym pominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego lub poprzez ingerencję w układ pomiarowo-rozliczeniowy, mającą wpływ na zafałszowanie pomiarów dokonywanych przez ten układ.

Nielegalne podłączenie się do instalacji elektrycznej z pominięciem urządzeń pomiarowych jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Na sprawcy kradzieży ciąży także obowiązek uiszczenia opłaty za nielegalnie pobraną energię. Efektem kradzieży prądu są również straty finansowe. Ich ciężar ponoszą firmy energetyczne, ale także klienci - w rachunkach.

Zgłoś podejrzenie kradzieży prądu

Podejrzenie nielegalnego poboru energii należy zgłosić do przedsiębiorstwa energetycznego. Klienci Energa-Operator mają w tym celu do dyspozycji  formularz kontaktowy pod adresem:  https://energa-operator.pl/formularz-zgloszeniowy/pytania-i-reklamacje oraz infolinię - 801 404 404.

W przypadku kiedy uszkodzenie licznika powoduje brak prądu lub zagrożenie życia i zdrowia, najlepiej skorzystać z telefonu Pogotowia Energetycznego pod numerem 991.


Nowe technologie w służbie wykrywania nielegalnego poboru

Nowe technologie stosowane w energetyce sprawiają, że przedsiębiorstwom energetycznym coraz łatwiej zapobiegać i wykrywać kradzież prądu. Na obszarze działania Energa-Operator wykrywanie nielegalnego poboru ułatwiają wdrażane rozwiązania z zakresu sieci inteligentnych. Służą temu między innymi liczniki zdalnego odczytu zamontowane u odbiorców oraz w stacjach elektroenergetycznych.

Pracownicy Operatorów Systemów Dystrybucyjnych* zgodnie z obowiązującymi przepisami mają prawo do przeprowadzenia kontroli instalacji, a także urządzeń elektrycznych znajdujących się u odbiorcy w celu wykluczenia możliwości nielegalnego poboru energii. Należy umożliwić im działania - mają one na celu przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo użytkowników energii.

*Operator Systemu Dystrybucyjnego - przedsiębiorstwo energetyczne, które zajmuje się dystrybucją energii elektrycznej lub gazu; odpowiada za ruch sieciowy w systemie dystrybucyjnym oraz bezpieczeństwo tego systemu, jego rozbudowę, konserwację i eksploatację.