Kilka pieczeni na jednym ogniu – czyli o oszczędzaniu energii przed Świętami

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, to czas w którym bez wątpienia potrzebujemy więcej energii, także tej elektrycznej. Warto pamiętać, że sprawdzone sposoby pozwalające na oszczędzanie prądu mogą być szczególnie skuteczne w okresie, kiedy potencjalnie zużywamy go najwięcej. To okazja do upieczenia kilku pieczeni na jednym ogniu, w tym na niższy rachunek.

Świąteczne gotowanie – pod przykryciem i na jednym ogniu

Podczas przygotowań do Świąt bardzo wiele czasu spędzamy w kuchni. Większości z nas trudno wyobrazić sobie Święta bez świątecznych potraw. Więcej gotowania oznacza też więcej możliwości oszczędzania energii elektrycznej.

Gotuj pod przykryciem, posiłki będą szybciej gotowe, a ty zaoszczędzisz energię elektryczną.

Piecz na jednym ogniu, nie uruchamiaj prawie pustego piekarnika, staraj się zmieścić, jak najwięcej potraw za jednym pieczeniem. Upieczesz kilka pieczeni na jednym ogniu i zaoszczędzisz na prądzie. Piekąc w piekarniku możesz także wyłączyć go na 5-10 minut przed końcem przygotowywania jedzenia. Utrzyma on przez ten czas ciepło, nie zużywając przy tym prądu bez potrzeby.

Zapełnij zmywarkę w 100% przed włączeniem. Jeżeli jest to możliwe korzystaj też z funkcji ekonomicznego zmywania.

Nie podgrzewaj lodówki, pozwól ciepłym potrawom ostygnąć, przed włożeniem ich do chłodziarki. Możesz to przyspieszyć wystawiając je na chwilę na zewnątrz np. na balkon.

Świąteczne oświetlenie – oszczędne i z umiarem

Świąteczne iluminacje ulic były dotychczas częścią zimowego krajobrazu. Jednak od jakiegoś czasu większość europejskich miejscowości mocno ogranicza tego typu oświetlenie. Warto rozważyć to również w przypadku elektrycznych lampek na zewnątrz naszych domów. Jeżeli jednak zdecydujemy się zamontować oświetlenie świąteczne np. na choince warto pamiętać o kilku rzeczach.

Wyłączaj świąteczne oświetlenie w dzień, ze słońcem i tak nie wygra. Podobnie wyłączaj je także kiedy wychodzisz z domu lub idziesz spać.

Wybierz energooszczędne oświetlenie np. LED, jeżeli decydujesz się na zakup nowego.

Świąteczne wyjazdy – z planem i wyłączeniem domowych urządzeń

Święta Bożego Narodzenia to czas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Jeżeli wybieramy się w odwiedziny, przed wyjściem z domu, warto wyłączyć, jak najwięcej urządzeń np. takich jak domowy router. Warto też, odpowiednio zmniejszyć ustawienia temperatury na sterowniku ogrzewania lub kurkach przy kaloryferach. Podczas planowania dłuższego wyjazdu można także rozważyć decyzję o wyłączeniu największego domowego prądożercy, jakim jest lodówka i zamrażarka – oczywiście po opróżnieniu jej z jedzenia.

Świąteczne prezenty – z klasą

Święta to oczywiście także czas prezentów, w tym bardzo często sprzętu elektronicznego oraz AGD. Przy wyborze tego typu urządzeń warto zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną.

Skala klasy energetycznej zaczyna się od oznaczenia A, a kończy na G. Reprezentujące ją paski występują w różnych odcieniach zieleni, żółci i czerwieni. Najefektywniejszy pod względem energooszczędności jest sprzęt klasy A. Kolejne litery wskazują na spadek efektywności energetycznej urządzenia.

Piramida klas energetycznych

Dla najbardziej ambitnych

Polskie Sieci Elektroenergetyczne publikują od niedawna dane o godzinach szczytu na dany dzień oraz dzień następny. W godzinach tych krajowe zapotrzebowanie na prąd jest największe. Jeżeli chcesz spełnić dobry uczynek, a masz np. urlop przed Świętami, możesz rozważyć zaplanowanie przygotowań tak, aby w tych właśnie godzinach zużywać, jak najmniej energii elektrycznej. Będziesz mieć swój pozytywny wkład w bilansowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Jeżeli ograniczanie zużycia w godzinach szczytu przychodzi Ci łatwo, na przyszłość możesz rozważyć też wybór taryfy z podziałem na strefy. Może się to okazać korzystne także dla twojego portfela.

Informacje o godzinach szczytu publikowane są na stronie: https://www.pse.pl/