Widok platformy pod bocianie gniazdo na słupie energetycznym nikogo już nie dziwi. Dawniej, gdy dachy domów pokrywała strzecha, ptaki te lubiły się tam osiedlać. Obecny krajobraz i rozwój terenów uprzemysłowionych wymusił na nich szukanie innych rozwiązań, i to właśnie m. in. energetycy stali się sprzymierzeńcami tych ptaków w budowaniu ich M1.
Energetycy, w tym z Energa-Operator, montują bądź modernizują platformy pod bocianie gniazda na słupach energetycznych, czasem również uczestniczą w obrączkowaniu tych ptaków. Wynoszenie gniazd bocianich na platformy odbywa się od października do końca lutego, gdy ptaków nie ma w kraju. W pozostałych miesiącach, ze względu na okres lęgowy, prace nie mogą być wykonywane.
Zabudowa platformy to praca na kilka godzin. Energetycy najpierw wyłączają zasilanie linii, aby bezpiecznie zdemontować istniejące gniazdo. Ustawianie podestu odbywa się już przy załączonej linii w tzw. technologii prac pod napięciem. Co kilka lat gniazda trzeba „wysprzątać”. Gromadzone przez ptaki materiały jak gałęzie, sznurki czy druty sprawiają, że gniazdo może osiągnąć nawet tonę. To zbyt duże obciążenie, wpływa na stabilność konstrukcji i może stanowić zagrożenie dla ptaków, jak i otoczenia.
Na terenie działania Energa-Operator jest ponad 12 tysięcy specjalnych podestów pod gniazda. Zapewniają wygodę i bezpieczeństwo bocianom, w ten sposób również zapobiegamy uszkodzeniom i awariom infrastruktury elektroenergetycznej. Pomagamy bocianom również interweniując w nagłych wypadkach, najczęściej zgłaszanych bezpośrednio przez lokalnych mieszkańców.
Od 2003 r. z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody 31 maja obchodzony jest w Polce Dzień Bociana Białego.
Bocian biały jest w Polsce gatunkiem podlegającym ścisłej ochronie na mocy Ustawy o Ochronie Przyrody, Konwencji Bońskiej, Berneńskiej, Ramsarskiej, a także wymienianym w tzw. Dyrektywie Ptasiej Unii Europejskiej.
Jego krtań dolna jest tak uwsteczniona, że nie wytwarza dźwięków. Dlatego bocian nie śpiewa.
W trakcie migracji bocian pokonuje 150-200 km dziennie, niektóre nawet więcej.
W Polsce jest mniej więcej 45 tys. par bocianów.