Ahoj przygodo! Witamy wakacje, w trakcie których ładujemy baterie. Ale róbmy to z głową - bezpiecznie. Poniżej małe przypomnienie jak odpowiednio obchodzić się z prądem w trakcie letnich aktywności i na co zwracać uwagę.
Wypoczynek nad wodą
Zdarza się, że nad zbiornikami wodnymi biegną przewody linii elektroenergetycznych. Znajdują się w bezpiecznej odległości, jednak żeglując czy wędkując powinniśmy zwrócić na nie uwagę. Zahaczenie masztem żaglówki, wędziskiem lub żyłką wędki o takie przewody może skutkować porażeniem prądem. Nie zapominajmy również, że odległość przewodów linii energetycznych od lustra wody może się zmieniać w zależności od panujących warunków atmosferycznych.
Zerwana linia to zagrożenie
W Polsce najwięcej opadów atmosferycznych przypada w lipcu. To również miesiąc z największą liczbą burzowych dni. Taka aura sprzyja uszkodzeniom przewodów linii napowietrzynych. Zerwane przez wiatr lub przez przewrócone drzewo przewody stanowią zagrożenie porażenia prądem. Pamiętajmy, że nie wolno się do nich zbliżać. Wcale nie trzeba ich dotknąć, aby doszło do porażenia - jeżeli przewody są pod napięciem, to wokół tworzy się pole elektromagnetyczne i może dojść do porażenia. Widząc zerwaną linię energetyczną, należy zadzwonić pod numer 991 (Pogotowie Energetyczne).
Urządzenia elektroenergetyczne nie służą do zabaw
Urządzenia energetyczne jak stacje transformatorowe, słupy czy skrzynki przyłączeniowe nie służą do zabawy. W tych obiektach płynie prąd o wysokim napięciu. Nie trzeba wspiąć się na słup i dotknąć przewodów, aby poraził prąd. Wystarczy znaleźć się w działaniu pola elektromagnetycznego, które może porazić. Dlatego wybierajmy inne miejsca do letnich aktywności.
Bezpiecznie w domu
W domu z urządzeń elektrycznych korzystajmy zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie używajmy urządzeń na prąd w pobliżu wody, z uszkodzonymi kablami czy obudową. W przypadku ładowania urządzeń mobilnych jak telefony czy laptopy, korzystajmy z oryginalnych ładowarek i róbmy to na twardej, stabilnej powierzchni, która zapewnia chłodzenie. Ładowanie urządzeń na miękkich powierzchniach jak łóżko czy kanapa może blokować przepływ powietrza i prowadzić do przegrzania. To samo dotyczy ładowania bez nadzoru, gdyż może przegrzać baterię.
Używaj urządzeń zasilanych prądem zgodnie z przeznaczeniem i przestrzegaj znaków ostrzegawczych. Prąd jest bardzo potrzebny! Jest również bezpieczny, gdy korzystasz z dobrodziejstw, jakie nam daje, z głową.