Kolejne przystanki Bezpiecznej Krainy Energa-Operator

Dwie miejscowości, cztery dni, blisko dwa tysiące uczestniczących dzieci, to wynik ostatnich podróży Miasteczka Edukacyjnego Bezpiecznej Krainy Energa-Operator. W kwietniu i maju uczyliśmy zasad bezpieczeństwa w pobliżu infrastruktury energetycznej i bezpiecznego korzystania z dobrodziejstw, jakie daje energia elektryczna, w Toruniu oraz Kępnie.

Ostatnie miesiące roku szkolnego to czas intensywnej edukacji nie tylko w szkole. W kwietniu i maju Miasteczko Bezpiecznej Krainy Energa-Operator wizytowało w dwóch kolejnych miejscowościach: w Toruniu i Kępnie. Uczniowie odwiedzili mobilny park edukacyjny, w którym nauka prowadzona jest poprzez zabawę i eksperymenty. Wytwarzanie energii przedstawiono na przykładzie modeli elektrowni wiatrowej, fotowoltaicznej oraz wodnej. Odwiedzający miasteczko zobaczyli także działanie takich urządzeń jak generator Van de Graaffa, a także stanowiska z eksponatami obrazującymi przewodzenie energii elektrycznej przez różne materiały. Dzieci mogły spróbować również same wytwarzać energię elektryczną: za pomocą generatora napędzanego korbą zasilającego żarówki, a także rowerów, które za pomocą wytworzonej energii elektrycznej napędzają samochodziki na torze wyścigowym.

Program Bezpieczna Kraina Energa-Operator

Bezpieczna Kraina to program, którego najważniejszym celem jest przekazywanie wiedzy o tym, jak bezpiecznie korzystać z energii elektrycznej, a także uczulenie najmłodszych na zagrożenie, jakie może powodować lekkomyślne zachowanie w pobliżu infrastruktury służącej do jej przesyłania.

Bezpieczna Kraina Energa-Operator to nie tylko spotkania z najmłodszymi mieszkańcami polskich miejscowości, ale także stanowiący bazę wiedzy, stale rozbudowywany portal internetowy:

https://bezpiecznakraina.energa-operator.pl/

Portal zawiera interaktywne zajęcia e-learningowe, filmy oraz gry dla dzieci, materiały pomocne w prowadzeniu zajęć szkolnych przez nauczycieli, a także przydatne dla wszystkich informacje z zakresu bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych czy oszczędzania prądu.

Wieloletnie doświadczenie edukacyjne

Energa-Operator od ponad 20 lat prowadzi także odwiedziny w placówkach oświatowych, wyposażając dzieci w niezbędną wiedzę o bezpiecznym użytkowaniu energii elektrycznej. W prowadzonych przez energetyków zajęciach do tej pory uczestniczyło łącznie ponad 186 tys. uczniów.

Ruszamy w dalszą trasę

Kolejne zaplanowane przystanki na trasie Miasteczka Edukacyjnego Bezpiecznej Krainy Energa-Operator to Gdańsk (22-23 maja) oraz Słupsk (5-6 czerwca).