1,5 roku Bezpiecznej Krainy Energa-Operator

Program Bezpieczna Kraina Energa-Operator ma już półtora roku. W tym czasie, w prowadzonych w jego ramach zajęciach udział wzięło blisko 10 tysięcy uczniów, którzy mogli poznać zasady bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej.

Bezpieczna Kraina to program, który rozpoczął się w czerwcu 2022 roku. Jest on kontynuacją działań prowadzonych przez Energa-Operator od przeszło 20 lat, dzięki którym łącznie przeprowadzono już lekcje dot. bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej oraz zasad bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury służącej do jej przesyłania, dla ponad 184 tysięcy najmłodszych.

Program Bezpieczna Kraina obejmuje wizyty mobilnego miasteczka edukacyjnego w miejscowościach z terenu działania Energa-Operator oraz prowadzone przez pracowników Spółki lekcje w szkołach. Wirtualnym domem Bezpiecznej Krainy jest portal internetowy, na którym znaleźć można materiały edukacyjne przeznaczone dla nauczycieli, rodziców i dzieci.

Mobilne miasteczko

Miasteczko Bezpiecznej Krainy to mobilny park edukacyjny, w którym nauka prowadzona jest poprzez zabawę i eksperyment. Wytwarzanie energii przedstawione jest na przykładzie modeli elektrowni wiatrowej, fotowoltaicznej oraz wodnej. Odwiedzający miasteczko mogą zobaczyć działanie takich urządzeń jak generator Van de Graaffa, a także stanowiska z eksponatami obrazującymi przewodzenie energii elektrycznej przez różne materiały. Dzieci mogą również wytwarzać energię elektryczną za pomocą generatora napędzanego korbą, który zasila następnie żarówki, a także rowerów, które za pomocą wytworzonej energii elektrycznej napędzają samochodziki na torze.

Wizytom miasteczka w kolejnych miejscowościach często towarzyszą pokazy pojazdów oraz wyposażenia, z jakiego na co dzień w swojej pracy korzystają elektromonterzy.

Miasteczko Bezpiecznej Krainy odwiedziło już 11 miejscowości: Przywidz, Mławę, Sierpc, Bratian, Kętrzyn, Gdańsk, Koszalin, Olsztyn, Kalisz, Płock oraz Włocławek. Wszędzie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem i już wkrótce wyruszy w tegoroczną trasę.

Lekcje w szkołach

Pracownicy Energa-Operator od lat odwiedzają szkoły, aby uczyć zasad bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej. Tylko w ciągu ostatniego półtora roku, w ramach programu Bezpieczna Kraina gościli w 11 placówkach, prowadząc zajęcia, w których udział wzięło ponad 1000 uczniów. Szkoły zainteresowane przeprowadzeniem lekcji mogą przesyłać zgłoszenia za pomocą zamieszczonego na portalu Bezpiecznej Krainy formularza:

https://bezpiecznakraina.energa-operator.pl/wspolpraca-ze-szkolami

Portal Bezpieczna Kraina Energa-Operator

Portal Bezpiecznej Krainy to nie tylko formularz kontaktowy dla szkół. Stanowi on wirtualną siedzibę programu. Znaleźć tu można materiały edukacyjne, scenariusze lekcji dla nauczycieli, interaktywne zajęcia i gry dla dzieci, a także przydatne informacje dla rodziców. Najmłodsi mogą m.in. skorzystać z zajęć e-learningowych przebywając podróż po bezpiecznej krainie.   

Portal https://bezpiecznakraina.energa-operator.pl/ jest stale rozbudowywany. W ostatnim czasie wzbogacony został o nowe filmy edukacyjne oraz gry.