Energetyczne lekcje w Olsztynie

Miasteczko Bezpiecznej Krainy Energa-Operator odwiedziło Olsztyn. W trakcie prowadzonych na terenie Szkoły Podstawowej nr 12 zajęć najmłodsi dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o energii elektrycznej, a także zasadach bezpiecznego z niej korzystania. Goście Miasteczka mogli także zobaczyć specjalistyczne pojazdy, jakich na co dzień używają energetycy do prac na sieci.

Olsztyn był już ósmym z kolei przystankiem w tegorocznej trasie Miasteczka Bezpiecznej Krainy Energa-Operator. W dniach 20 oraz 21 czerwca odwiedziło je ponad 900 dzieci z lokalnych szkół.

- Program Bezpieczna Kraina Energa-Operator przygotowaliśmy z myślą o najmłodszych, tak aby w sposób dla nich ciekawy przekazywać wiedzę o energii elektrycznej. Dzieci mogą dowiedzieć się w jaki sposób wytwarzana jest energia, jak trafia do naszych domów oraz jak ją oszczędzać – wyjaśnia Marzanna Kierzkowska Kierownik Biura Komunikacji i Promocji ENERGA-OPERATOR – Najważniejszą częścią zajęć są oczywiście zasady bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej, a także odpowiedzialnego zachowania w pobliżu obiektów infrastruktury elektroenergetycznej – dodaje Marzanna Kierzkowska.

Nie ma miejsca na nudę

Bezpieczna Kraina Energa-Operator to program przeznaczony dla dzieci z klas I – III szkół podstawowych, którego podstawowym założeniem jest brak miejsca na nudę. Podczas zajęć najmłodsi uczestniczą w zabawach, mogą również, pod okiem pracowników ENERGA-OPERTATOR, przeprowadzać doświadczenia.

Wytwarzanie energii przedstawione jest na przykładzie modeli elektrowni wiatrowej, fotowoltaicznej oraz wodnej. Odwiedzający miasteczko mogą zobaczyć działanie takich urządzeń jak generator Van de Graaffa, a także stanowiska z eksponatami obrazującymi przewodzenie energii elektrycznej przez różne materiały. Dzieci mogą również wytwarzać energię elektryczną za pomocą generatora napędzanego korbą, który zasila następnie żarówki, a także rowerów, które za pomocą wytworzonej energii elektrycznej napędzają samochodziki na torze. Wyścigi tych ostatnich cieszą się dużo popularnością wśród gości miasteczka.

- Edukacja dotycząca bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowania w pobliżu infrastruktury elektroenergetycznej jest szczególnie istotna teraz, kiedy zaczyna się okres wakacji. Chodzi o to, aby ostrzec dzieci np. przed zbliżaniem się do linii elektroenergetycznych. Uczulić je na to że prąd może być niebezpieczny jeżeli nie przestrzega się pewnych zasadtłumaczy Alicja Pogorzelska Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Olsztynie.   

Wizyta w Olsztynie była wyjątkowa

Wizyta Miasteczka w Olsztynie była wyjątkowa również ze względu na pojazdy, na co dzień używane do prac na sieci, które zostały podczas jej trwania zaprezentowane gościom. Dzieci mogły zobaczyć m.in. specjalistyczny podnośnik przeznaczony do prac pod napięciem, hydrauliczny dźwig samochodowy, za pomocą którego mogą być wykonywane naprawy sieci wysokiego napięcia, pojazd Pogotowia Energetycznego, a także mobilną stację elektroenergetyczną. Ponadto goście miasteczka mieli możliwość porozmawiania z elektromonterami, a także zobaczenia oprzyrządowania, jakie wykorzystują oni w swojej codziennej pracy np. rękawic ochronnych oraz drążków wykorzystywanych podczas prac pod napięciem.

Bezpieczna Kraina Energa-Operator

Pracownicy ENERGA-OPERATOR już od ponad 20 lat prowadzą także zajęcia w szkołach. Dzięki nim wiedzę o energii elektrycznej i bezpiecznym z niej korzystaniu zdobyło już blisko 180 tysięcy uczniów.

W ramach Bezpiecznej Krainy Energa-Operator przygotowany został portal internetowy:

https://bezpiecznakraina.energa-operator.pl/

Zawiera on m.in. materiały edukacyjne, przydatne w prowadzeniu zajęć, z których skorzystać mogą nauczyciele.  Na najmłodszych czekają interaktywne zajęcia e-learningowe.

Portal Bezpiecznej Krainy jest stale rozbudowywany i wzbogacany o kolejne funkcje. 

Szkoły zainteresowane przeprowadzeniem lekcji dot. energii elektrycznej na ich terenie mogą zgłaszać się przez formularz dostępny na portalu Bezpiecznej Krainy.

Fotorelacja z wydarzenia

Zdjęcia z Olsztyna dostępne w fotogalerii na stronie Bezpiecznej Krainy pod adresem:

https://bezpiecznakraina.energa-operator.pl/galerie-zdjec/27868